تاریخ خبر 1396/12/08

تغییر رویه‌های نوسازی هسته‌ی فرسوده پایتخت

تغییر رویه‌های نوسازی هسته‌ی فرسوده پایتخت

  • مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران اعلام کرد: قرار است در طرح جدید نوسازی بافت فرسوده علاوه بر نوسازی خانه‌های کلنگی، با تغییر رویه‌های اجتماعی و ایجاد مراکز مدنی، فقرزدایی صورت گیرد.
  • به گزارش ایسنا، بنابر اعلام بانک مسکن، نوسازی متفاوت بافت‌های فرسوده در قالب برنامه ملی بازآفرینی شهری با فرمان رییس‌جمهور ۱۰ روز پیش آغاز شد. این برنامه در واکنش به سه صدای شنیده شده مرتبط با وضعیت شهرها به اجرا درمی‌آید و هدف آن احیای ۱۳۳۴ محله فرسوده طی ۵ سال در دو قالب «ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی» و «افزایش سرانه‌های خدماتی» است. این مدل نوسازی، زمین ۴ امتیازی برای ساخت‌وساز،‌ پیش‌روی سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد.
  • رضا میرصادقی، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران به عنوان متولی اجرای این طرح در پایتخت درباره ابعاد این طرح عنوان کرد: آنچه واضح است ما برای بافتی کار می‌کنیم با نیت فقرزدایی، یعنی فقط ساخت‌وساز نیست. به لحاظ اجتماعی تغییر رویه است. ما قرار است این بافت‌ها را که عموما دچار مشکلات اقتصادی و اجتماعی هستند، ساماندهی کنیم. ساماندهی سالها است شروع شده، قانون شده اما جلو نمی‌رود چون بخش عمده آن به باورها بر می‌گردد. باورهای سیاستگذاران در این حوزه یک مقدار اشتباه بوده است.
  • وی ادامه داد: در طرح جدید برخلاف روش‌های استفاده شده در سال‌های گذشته برای نوسازی بافت فرسوده باید به صورت مینیاتوری کار جلو رود به این معنا که نسخه هر محله باید با لحاظ موضوعات اجتماعی و اقتصادی طراحی شود و مشخص شود در قالب مهندسی ارزش که چه سوبسیدی ارائه می‌شود و چه چیزی برداشت می‌شود. چراکه یکی از دلایلی که در محدوده بافت فرسوده پیشرفت پروژه‌های نوسازی کند است این است که اولا توجیه اقتصادی ندارد، دوم آنکه پیچیده است و با بافت اجتماعی مردم سر و کار داریم.
  • مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان اینکه تاکنون ۱۵ نقطه در مناطق مختلف فرسوده شهر تهران برای آغاز اجرای پروژه‌های جدید نوسازی شناسایی شده‌اند، اظهار کرد: از میان ۱۵ منطقه شناسایی شده، معادل ۱۲ زمین به شهرداری تهران تعلق دارد. برای جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی در اولین مرحله از فراخوان تاکنون بالغ بر ۵۷ شرکت ثبت‌نام کرده‌اند. ضمن آنکه برنامه زمان‌بندی پیش‌بینی شده برای اجرای پروژه‌ها بین ۱۸ تا ۳۶ ماه است. این برنامه زمان‌بندی یکی از خط قرمزهای شرکت در پروژه‌های جدید است تا طرح طبق برنامه جلو رود. این در حالی است که پروژه‌هایی از سال‌های گذشته وجود دارند که با وجود پنج سال از آغاز اجرای آن، هنوز ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی ندارد.
  • میرصادقی تاکید کرد: باید با این الزامات در بافت فرسوده ایجاد ارزش افزوده کرد. ما باید زندگی در محدوده بافت فرسوده باید به حد تعادل برسانیم و با سیاست‌های تشویقی ارائه شده فقط به ساخت واحدهای مسکونی توجه نداریم. در جلسه‌ای با دفاتر نوسازی اعلام شده است که عقب‌افتادگی در تامین سرانه‌ها را از طریق توزیع کاربری‌ها جبران کنیم. یعنی اگر سرمایه‌گذار اعلام کرده که ۴۰۰ واحد مسکونی بنا دارد ساخت‌وساز انجام دهد، به او پیشنهاد می‌کنیم به جای ساخت ۴۰۰ واحد معادل ۲۵۰ واحد مسکونی بسازد و در کنار آن مجوز ایجاد مرکز درمانی یا پارکینگ به او ارائه می‌دهیم.
  • به گفته وی زمین، تسهیلات با نرخ سود پایین و صدور پروانه ساختمانی، پایان کار، انتقال سند و انشعابات رایگان، مجموعه امتیازاتی است که در جریان اجرای این طرح در اختیار سرمایه‌گذار بخش خصوصی قرار می‌گیرد.
  • مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در عین حال افزود: سرجمع اراضی متعلق به دولت و شهرداری در محدوده بافت فرسوده حدود دو درصد بافت فرسوده هم نیست اما خیلی مهم است که این اراضی در مسیر صحیح بکار گرفته شود.
  • مسکن پدیده اندیشه با چندین سال سابقه کار در زمینه خرید و فروش آپارتمان در اندیشه فاز 1،باغ و باغچه ،ویلا،مشارکت در ساخت ملک و پیشرو در امر خدمت رسانی شما می باشد
  •  ما می توانیم شما را در امر  خرید آپارتمان در اندیشه  با مشاوران مجرب یاری کنیم
 
 

منبع : ایسنا

 

آخرین اخبار و مقالات

آخرین اخبار و مقالات

 

    ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 
  
 

آدرس Google Map

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق مسکن پدیده اندیشه و هرگونه کپی برداری بدون ذکر نام و لینک منبع غیر قانونی بوده و قابل پیگرد میباشد.
طراحی و بهینه سازی توسط شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی وب پارسه * Copyright © 2017